Ekonomické události v 18. týdnu

9. 05. 2023 0:41:13
Zvyšování sazeb v USA i v eurozóně, u nás zůstávají sazby stejné. Co vše může růst sazeb způsobnit?

Předchozí týden byl nabitý událostmi. Všechny námi sledované centrální banky (americký FED, evropská centrální banka i ČNB) řešily zvyšování sazeb v rámci boje s inflací.

Tentokrát začnu u České národní banky. I když byly před jejím květnovým zasedáním signály, že by mohlo dojít ke zvýšení sazeb, nakonec úrokové sazby zůstaly na 7%. Hlasování o úrokových sazbách bylo ale těšné (4:3). Ve svém prohlášení označil guvernér ČNB Aleš Michl jako hlavního viníka současné vysoké inflace vládu a její liknavý přístup ke konsolidaci rozpočtu. Na prohlášení reagoval bezprostředně předeseda vlády Petr Fiala výrokem, že za potlačení inflace zodpovídá ČNB, Jsem zvědav, zda rozmíška mezi guvernérem a premiérem bude mít dopad na kurz koruny.

O zvyšování úrokových sazeb jednala i americká centrální banka FED (přesněji řečeno její výbor FOMC), a to s výsledkem zvýšení sazeb o 0,25% na 5% - 5,25%. Sazby americké centrální banky jsou tak nejvyšší od roku 2007. Stejně jako u nás, i americký trh práce je napjatý, a možná dokonce více, než ten náš. V dubnu vytvořil soukromý sektor v USA 253.000 nových pracovních míst, přičemž analytici počítali pouze se 180.000. Míra nezaměstnanosti v dubnu dosáhla pouhých 3,4%, a je tak nejnižší od roku 1969 (na konci šedesátých let se v USA rodila největší inflace 20 století, která Spojené státy sužovala dalších 10 let). Proč je trh práce z pohledu inflace tak důležitý? Nedostatek volných pracovníků zvyšuje tlak na růst mezd, a snižuje produktivitu práce.

Zvyšování úrokových sazeb zvyšuje stress regionálních amerických bank. Zejména u nich si totiž střadatelé vybírají své úspory, aby je investovali do lépe úročených aktiv (typicky státní dluhopisy). Dále pak rok zvyšování úrokových sazeb znamenal pro banky nerealizované ztráty v objemu odhadovaných 1,84 bilionu dolarů (díky poklesu cen státních dluhopisů), přičemž potíže s komerčními nemovitostmi tento dopad ještě zhoršily. Není tedy divu, že se do potíží dostala další regionální americká banka PacWest, jejíž akcie se během jednoho dne obchodování propadly o 50%.

Sazby zvedala i evropská centrální banka - rovněž o 0,25% na 3,75%. V eurozóně se inflace vrátila k růstu a v dubnu dosáhla 7% (v březnu 6,9%).

Podle statistiky Eurostatu poprvé od roku 2015 poklesly v Evropě ceny nemovitostí. Ve čtvrtém kvartále poklesly ceny napříč EU o 1,5 %. To je zásadní změna v ekonomice založené na úvěrech a zejména hypotékách. Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu varoval, že by korekce cen nemovitostí mohla pokračovat a dokonce nabrat na obrátkách. MMF varuje, že pokud centrální banky dále zvýší své úrokové sazby, budou ceny klesat rychleji. MMF také varuje i před možností problémů se splácením hypoték. To by přineslo problémy nejen domácnostem, ale i bankám. To je mix, který se v mnohém podobá bankovní krizi z roku 2008. Evropská centrální banka musí tedy balancovat mezi potlačováním inflace a udržením stability hypotečního trhu, jehož otřes by mohl mít dopad i na stabilitu bank. To si pravděpodobně již před časem uvědomily řecké banky, které minimálně letos nebudou promítat růst úrokových sazeb ECB do úročení stávajících hypoték (většina hypoték v Řecku) nemá fixované úrokové sazby).

Centrální banky začínají řešit dilema jak vybalancovat boj s inflací a přitom neohrozit stabilitu bankovního sektoru. Pokud to bude zapotřebí, určitě upřednostní udržení bankovního systému, a tedy delší období vyšší inflace (a tedy potrestání střadatelů).

Pozitivní zpráva je, že zvyšování úrokových sazeb snižuje spotřebu domácností (maloobchodní tržby) jak u nás (meziroční pokles o 8,1%), tak v eurozóně (meziroční pokles o 3,8%). To by mohlo v důsledku vést ke krachům některých méně efektivních firem a snížení napětí na trhu práce. Snížení inflace by se obešlo bez otřesů v bankovním sektoru.

Autor: David Kunc | úterý 9.5.2023 0:41 | karma článku: 0.00 | přečteno: 87x

Další články blogera

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

Jsou již viditelné signály o zpomalení ameircké ekonomiky? Kam směřuje německá ekonomika, a jaký to má vliv na nás?

10.3.2024 v 22:48 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 101 | Diskuse

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma článku: 6.79 | Přečteno: 87 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže

18.2.2024 v 22:20 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 94 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 597 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 904 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 85 Celková karma 8.27 Průměrná čtenost 116

Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...