Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

ekonomické události 47. týdne

27. 11. 2022 23:47:43
Nepropadli jsme během "black Friday" přílišnému optimismu, že máme vrchol inflace za sebou? A co nás může čekat na akciových trzích? Mají už akcie pokles za sebou? Těmto i dalším tématům se věnuje následující článek

Rekapitulaci končícího týdne začneme u nás v České republice. V době tzv. “Black friday”, tedy “nákupního svátku” se o něco málo zlepšila spotřebitelská důvěra. Nezlepšila se sice příliš, ale dostala se na nejvyšší hodnoty od dubna letošního roku. K lepší náladě mohla přispět i opticky nižší inflace (díky dočasně zastropovaným cenám energie - nezapomeňme, že stejným krokem rozdmýchal Richard Nixon v roce 1971 největší americkou inflaci dvacátého století). Lukáš Kovanda ve svém článku (https://www.kurzy.cz/zpravy/683731-black-friday-tyden-vrcholi-hrozi-ze-cesi-se-netvori-dostatecne-rezervy-mnozi-podcenuji-naraz/) varuje, že toto zlepšení nálady může velmi brzy bolestivě odeznít (například poté, co lidé dostanou rozpis plateb za energie na rok 2023).

Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled České republiky na příští rok. Podle současné predikce se naše ekonomika v příštím roce propadne o 0,5% (ještě v září MMF odhadoval růst na úrovni 0,6%), inflace by se měla vrátit k 2% cíli v roce 2024. Zástupci MMF doporučují další zvyšování úrokových sazeb.

Podle japonské banky Nomura patří Česká republika mezi 32 rozvíjejících se zemí, kterým hrozí razantní pokles jejich měny (což by mimo jiné zrychlilo inflaci)

Po NERVu se začínají ozývat výzvy ke zvýšení daní i ze samotné vlády. Otázku zvyšování daní otevřel tento týden ministr financí Marian Jurečka, který navrhuje progresivní zdanění osob a rovněž chce otevřít otázku zdanění nemovitostí.

Ve Spojených státech vzrostl překvapivě počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (na 240.000 proti očekávaným 225.000). Vývoj podporuje očekávání, že v prosinci přibrzdí americká centrální banka FED tempo zvyšování úrokových sazeb. To plyne i ze zápisu listopadového zasedání FOMC. Případné zpomalení rozhodně ale neznamená zastavení navyšování sazeb. Více se v dnešních dnech sleduje konečná maximální úroveň úrokové sazby, kterou například guvernérSt. Louse FEDu James Bullard poslal až k 7%.

Isabe Schnabelová z Evropské centrální banky mimo jiné uvedla, že přibývá důkazů o tom, že pandemie a energetická krize mohou mít trvalejší negativní dopady na současnou i budoucí produkci. Jinými slovy - čeká nás větší a delší pokles životní úrovně, než nám původně tvrdili.

Znepokojivá zpráva přichází z Německa. Tamní bankovní segment se chystá na možný blackout, který díky výkyvům v dodávkách ruského plynu není vyloučený. V takovém případě Německá spolková banka (Bundesbanka) očekává enormní nárůst výběrů hotovosti. Banky se na tuto situaci připravují jednak navýšením finančních rezerv, ale i omezením výše výběrů peněz. Opět je potřeba si připomenout, že peníze, které máme v bance, jsme bance půjčili, a jsem v roli tzv. nezajištěného věřitele (tedy moje půjčka bance není ničím zajištěna, proto tedy máme pojištění vkladů, a to jen do výše 100.000 Euro).

Britská inflace dosáhla v říjnu 11,1% a je na 41 letém maximu. Reálné mzdy v Británii klesají nejrychlejším tempem v historii a tomu i odpovídá počet stávek.

Před nedávnem vyšla analýza, jak se vyvíjel zisk na akcii v rámci indexu S&P 500 ve 3. čtvrtletí. Obecně vzrostl zisk mezi 2,2% a 4% oproti 3. čtvrtletí loňského roku. Tento růst však byl tažen zejména vysokým ziskem energetických společností. Pokud bychom tyto společnosti z indexu vyřadily, byl by růst zisku záporný (-3,6%). Tato skutečnost naznačuje, že akcie mohou dále klesat.

To, že akcie patrně ještě neskončily svůj pokles, naznačuje ve svém podcastu i slovenský ekonom Juraj Karpiš (https://www.youtube.com/watch?v=eJMWUZZTCxg). Vede ho k tomu skutečnost, že pokud je na amerických desetiletých státních dluhopisech (nejbezpečnějším papírovém aktivu na světě) nyní úrok kolem 4%, pak musí být na rizikovějších aktivech (například akciích) výnos (dividendový) vyšší. A k tomu mají akcie ještě daleko.


Autor: David Kunc | neděle 27.11.2022 23:47 | karma článku: 6.02 | přečteno: 116x

Další články blogera

David Kunc

Ekonomické události ve čtvrtém letošním týdnu

Růst HDP v USA - je podpořeno růstem produktivity práce? Bohužel téměř ne....A od našich východních sousedů se dozvíme, co se stane, když narazíme na dluhovou brzdu.

29.1.2023 v 22:58 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 132 | Diskuse

David Kunc

Události a data v ekonomice ve třetím týdnu

USA opět narazili na tzv dluhová strop. Je jeho navýšení pouze formalitou? Je dobře, že jsme nešli "maďarskou cestou"? Tomu a dalším tématům se věnuje následující článek

22.1.2023 v 22:26 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 89 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl druhý týden tohoto roku v ekonomice, a co to pro nás znamená

Je pokles inflace již definitivní? Jak se projevuje její útlum? Víte, jak velký je glogální dluh (vůči globálnímu DPH)?

15.1.2023 v 22:43 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 96 | Diskuse

David Kunc

Souhrn ekonomických událostí v prvním letošním týdnu

Události prvního týdne letošního roku zatím ukazují spíše na pozitivní vývoj v roce 2023. Nebo byla inflace jen předzvěstí hospodářské recese, která nás teprve prověří

8.1.2023 v 21:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jiří Žamboch

Rozhovory s umělou inteligencí ChatGPT o ekonomickém růstu v EU, světě a ČR - překvapila!

Chatovací robot ChatGPT využívá umělou inteligenci Výsledky, které dává, jsou opravdu zajímavé. Pro EU a její ekonomický vývoj právem nelichotivé. A jsou navíc velmi pečlivě zdůvodněné

2.2.2023 v 20:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A není ten prezident nakonec celkem jedno?

Tak co, už jste se otřepali z prezidentských voleb? Sotva hledat někoho, kdo vysloveně slavil. Drtivá většina lidí se dělila na ty víc naštvané a na ty míň naštvané. Ať ti i ti, většina volby intenzívně prožívala.

1.2.2023 v 16:44 | Karma článku: 43.35 | Přečteno: 4564 | Diskuse

Michal Ptáček

Jak jsem ušetřil za elektřinu

Cena za elektřinu vyletěla vzhůru a v důchodcovské domácnosti vyvstala potřeba nějakou tu korunu ušetřit. Podívejme se tedy, jak jsem ušetřil (nebo do budoucna ušetřím), když jsem všechno utratil.

31.1.2023 v 16:20 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 559 | Diskuse

Josef Jaroš

Stále víc živnostníků to „balí“. Co potřebují k přežití ti zbývající?

Tržby v maloobchodu klesaly do loňského listopadu už sedm měsíců v řadě. V porovnání s říjnem 2022 sice pokles zpomalil z 10 % na 8,7 %, ale pokles tržeb – především za nepotravinářské zboží – pokračoval.

30.1.2023 v 11:00 | Karma článku: 21.50 | Přečteno: 595 |

Jirka Ščobák

Jak si sáhnout na osobní finanční dno?

Udělal jsem rozhovor s člověkem, který přestože sám pracoval (a pracuje) ve finanční oblasti, na finanční dno si sáhl a byl ochoten popsat, jak je těžké se z něj zvednout.

30.1.2023 v 10:09 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 550 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 7.40 Průměrná čtenost 121

Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...