Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Události a data v ekonomice ve třetím týdnu

22. 01. 2023 22:26:35
USA opět narazili na tzv dluhová strop. Je jeho navýšení pouze formalitou? Je dobře, že jsme nešli "maďarskou cestou"? Tomu a dalším tématům se věnuje následující článek

Ve čtvrtek končícího týdne narazily Spojené státy opět na tzv. dluhový strop (31,4 bilionu dolarů). Tato situace není nikterak vyjímečná, mezi lety 1997 a 2022 musely Spojené státy navyšovat dluhový strop celkem 22x. Na druhou stranu toto navyšování ne vždy proběhlo zcela hladce - v roce 2011 byl dluhový strop navýšen opravdu na poslední chvíli, a ratingová agentura Standard & Poor's poprvé v historii snížila Spojeným státům rating. Tento krok vyvolal následně výkyvy na světových finančních trzích. Při současné napjaté geopolitické situaci (snahy sundat dolar z pozici rezervní měny) a nestabilitě finančních trhů by zpochybnění solventnosti Spojených států mělo patrně ještě výrazně negativnější dopad než v roce 2011 - mimo jiné už proto, že dluh Spojených států od roku 2011 výrazně narostl, tedy jejich dluhopisy drží více věřitelů. Americká ministryně financí Janet Yellenová přistoupila k mimořádným úsporným opatřením, díky kterým budou Spojené státy schopny splácet svůj dluh do začátku června. V případě, že kongres, v němž mají většinu republikáni, do začátku června neodsouhlasí navýšení dluhového stropu, může se situace na finančních trzích výrazně zhoršit. Otázka je, kdo by z takové situace nejvíce těžil, a kdo by na ní prodělal.

Ze Spojených států v tomto týdnu přišla data jasně ukazující na zpomalování inflace, ale i hospodářského růstu (případně na nástup recese). Meziměsíčně se maloobchodní tržby propadly o 1,1% (meziročně sice nominálně vzrostly o 5,3%, ale jen díky inflaci, reálné tržby klesly). V prosinci rovněž meziměsíčně poklesla o 0,7% průmyslová výroba. Celkově data ukazují na poměrně rychlé zpomalování americké ekonomiky, a s velkou pravděpodobností přinutí FED dále zpomalit tempo zvyšování sazeb o 0,25% (které navrhuje například prezident filadelfského FEDu Patrik Harker). Nicméně hlasující členové FEDu se shodují, že sazby by měly ve finále vysoupit nad 5%.

Podle všeho se letos naše ekonomika propadne. Prognózy analytiků významných bank se shodují na tom, že propad bude menší než 1%, a nebude tedy nijak dramatický. Pozitivní domácí náladu podporuje i prosincový pokles cen průmyslových výrobců (meziměsíčně o 1,1%, ročně nárůst už jen o 20,1%). Tento trend se bohužel zatím neprojevuje u zemědělských výrobců, kde ceny rostly meziměsíčně o 1,7% a meziročně o 27,3%. Dodejme, že v průmyslu ceny klesly zejména díky poklesu cen ropy, a tento pokles může být bohužel z mnoha důvodů dočasný (zvýšení spotřeby v otevírající se Číně, možné snížení ruské produkce,...). Na možný nedostatek ropy (a tedy růst její ceny) upozornil v Davosu šéf Saudi Aramco Amin Nasser. Saudi Aramco dodává na trhy cca 10% celosvětové produkce ropy.

Mezinárodní měnový fond doporučuje České národní bance, aby v blízké budoucnosti zvýšila úrokové sazby. Podle expertů MMF jsou stávající sazby nedostačující pro stlačení inflace na cílová 2%. Po téměř 16% průměrné inflaci za rok 2022 může totiž dojít k zakořenění vyšších inflačních očekávání ve společnosti, a přizpůsobení jejího finančního chování (zvýšení útrat a mzdových tlaků). Takto “zabydlená” inflace se zastavuje podstatně hůře.

To, že klesající inflace zdaleka neznamená, že je “hotovo”, připoměl ve svém rozhovoru pro Bloomberg i přední světový ekonom Olivier Blanchard. Připoměl vývoj inflace v sedmdesátých letech minulého století, kdy inflace dvakrát výrazně polevila, aby následující rok vystřelila na nová maxima.

Před pár měsíci si mnozí z nás kladli otázku, proč naše vláda nepostupuje při boji s vysokými cenami stejně, jako v Maďarsku, Současný vývoj maďarské inflace, která dosáhla již 24,5% ukazuje, že cesta premiéra Orbana nebyla patrně dlouhodobě udržitelná. Maďarsku v důsledku rostoucí inflace snižila ratingová agentura Fitch výhled ratingu ze stabilního na negativní (BBB). Tento pokles hodnocení může Maďarsku výrazně prodražit obsluhu státního dluhu.

Autor: David Kunc | neděle 22.1.2023 22:26 | karma článku: 6.45 | přečteno: 89x

Další články blogera

David Kunc

Ekonomické události ve čtvrtém letošním týdnu

Růst HDP v USA - je podpořeno růstem produktivity práce? Bohužel téměř ne....A od našich východních sousedů se dozvíme, co se stane, když narazíme na dluhovou brzdu.

29.1.2023 v 22:58 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 132 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl druhý týden tohoto roku v ekonomice, a co to pro nás znamená

Je pokles inflace již definitivní? Jak se projevuje její útlum? Víte, jak velký je glogální dluh (vůči globálnímu DPH)?

15.1.2023 v 22:43 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 96 | Diskuse

David Kunc

Souhrn ekonomických událostí v prvním letošním týdnu

Události prvního týdne letošního roku zatím ukazují spíše na pozitivní vývoj v roce 2023. Nebo byla inflace jen předzvěstí hospodářské recese, která nás teprve prověří

8.1.2023 v 21:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jiří Žamboch

Rozhovory s umělou inteligencí ChatGPT o ekonomickém růstu v EU, světě a ČR - překvapila!

Chatovací robot ChatGPT využívá umělou inteligenci Výsledky, které dává, jsou opravdu zajímavé. Pro EU a její ekonomický vývoj právem nelichotivé. A jsou navíc velmi pečlivě zdůvodněné

2.2.2023 v 20:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Markéta Šichtařová

A není ten prezident nakonec celkem jedno?

Tak co, už jste se otřepali z prezidentských voleb? Sotva hledat někoho, kdo vysloveně slavil. Drtivá většina lidí se dělila na ty víc naštvané a na ty míň naštvané. Ať ti i ti, většina volby intenzívně prožívala.

1.2.2023 v 16:44 | Karma článku: 43.33 | Přečteno: 4550 | Diskuse

Michal Ptáček

Jak jsem ušetřil za elektřinu

Cena za elektřinu vyletěla vzhůru a v důchodcovské domácnosti vyvstala potřeba nějakou tu korunu ušetřit. Podívejme se tedy, jak jsem ušetřil (nebo do budoucna ušetřím), když jsem všechno utratil.

31.1.2023 v 16:20 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 559 | Diskuse

Josef Jaroš

Stále víc živnostníků to „balí“. Co potřebují k přežití ti zbývající?

Tržby v maloobchodu klesaly do loňského listopadu už sedm měsíců v řadě. V porovnání s říjnem 2022 sice pokles zpomalil z 10 % na 8,7 %, ale pokles tržeb – především za nepotravinářské zboží – pokračoval.

30.1.2023 v 11:00 | Karma článku: 21.50 | Přečteno: 595 |

Jirka Ščobák

Jak si sáhnout na osobní finanční dno?

Udělal jsem rozhovor s člověkem, který přestože sám pracoval (a pracuje) ve finanční oblasti, na finanční dno si sáhl a byl ochoten popsat, jak je těžké se z něj zvednout.

30.1.2023 v 10:09 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 548 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 7.40 Průměrná čtenost 121

Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...