Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekonomické události 39. týdne

Panika na britských státních dluhopisech nánm připoměla, jak je náš finanční systém křehký. OECD vydala zprávu upozorňující na očekávaný pokles ekonomik. Jak se dařilo akciím poslední 3 kvartály? To vše a více v tomto článku

Končící týden uzavírá září a tak jsou k dispozici některé předběžné údaje za tento měsíc (na data za třetí kvartál si budeme muset ještě chvíli počkat).

 

Meziroční růst cen v září dosáhl v Německu 10,9%, a je tak nejvyšší od roku 1999, kdy ceny vzrostly stejnou měrou - tenkrát vlivem přijetí eura (!!!). Kromě tohoto růstu cen, (který se ve statistikách většinou opomíjí) byla podle určitých kritérií (je třeba zohlednit například sloučení Německa) stejná inflace v roce 1951, tedy v době, kdy se německá ekonomika vzpamatovávala z následků druhé světové války.

 

Inflace rostla v celé eurozóně, a meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl v září 10%. Inflace klesala ve Španělsku a Francii, avšak výrazně rychleji rostla v Německu a Holandsku. Lze očekávat, že zejména Německo bude stupňovat svůj tlak na další zvyšování sazbe evropskou centrální bankou. 

 

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) upřesnila svůj výhled na růst ekonomik v příštím roce. Podle organizace zpomaluje růst globální ekonomiky rychleji, než se čekalo ještě před několika měsíci. Velkým ekonomikám hrozí dokonce recese. 

Pro eurozónu organizace předpovídá pokles růstu z letošních 3,1% na 0,3% (což znamená, že eurozóna by patrně příští rok spadla na několik měsíců do recese). Ještě v červnu se čekal růst eurozóny v  roce 2023 o 1,6%. Očekávané zpomalení ekonomiky v eurozóně mimo jiné potvrzuje i tzv. předstihový ukazatel PMI (index nákupních manažerů sledující mimo jiné počet nových objednávek pro dané odvětví), který pro průmysl klesl na dvouleté minimum 48,5 bodu, a ve službách na 48,9 bodu (jen pro připomenutí - hodnota indexu nižší než 50 znamená klesající ekonomickou aktivitu). Odhad nepočítá s přerušením dodávek plynu - v takovém případě by ekonomika klesla o dalších 1,25 procentních bodů.

OECD zhoršila svůj výhled i pro americkou ekonomiku - v červnu byl očekávaný růst pro letošní rok 2,5% a pro rok 2023 1,2%, zatímco nyní se čeká letošní růst na úrovni 1,5% a příští rok 0,5% (což je zejména pro příští rok výrazný pokles na  1/3). 

Zhoršené vyhlídky jsou i pro Čínu - tamní ekonomika by podle současné prognózy měla letos růst tempem 3,2% a příští rok 4,7%, zatímco v červnu byl odhad 4,4% a 4,9%.

 

Zajímavé bylo sledovat dění ve Velké Británii. Začátkem týdne vyhlásila nová vláda výrazné daňové úlevy jak občany tak pro podniky. Jedná se o nejradikálnější fiskální reformu od 70. let minulého století. Ušlé zisky z výběru daní chce vláda financovat navýšením státního dluhu. Na to zareagovaly britské státní dluhopisy masivním propadem cen (častěji se píše, že růstem výnosů - znamená to stejné, ale zní to lépe), který začal ohrožovat penzijní fondy (které podobně jako u nás nakupují zejména státní dluhopisy). Proto začala britská centrální banka okamžitě skupovat dluhopisy, aby zvýšila jejich cenu. Nákup dluhopisů plánuje ukončit 14. 10. Ještě minulý týden měla centrální banka v plánu začít dluhopisy prodávat (a stahovat tak z trhu peníze) za účelem brzdění inflace. Místo toho dluhopisy kupuje a tedy inflaci přiživuje. Z této události je vidět, jak napjatý a křehký je náš současný finanční systém.

 

Česká vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Rozpočet počítá s navýšením příjmů mimo jiné díky inflaci o 15% a navýšením výdajů o 11%. Vláda zatím neplánuje žádná úspory ve veřejných financích. 

 

Na svém zářijovém zasedání nezvýšila bankovní rada ČNB úrokové sazby (například na rozdíl od Maďarska, kde sazba dosáhla již 13%). Pro letošní rok počítá prognóza ČNB s průměrnou inflací 16,5%. Na 2% by měla inflace klesnout zhruba do 18 měsíců. Otázka je, jak krátkodobě ovlivní inflaci zrušení daňových úlev pro benzín (od 1. 10. tohoto roku).

 

Hypotéky zdražily, a mnoha zájemcům o vlastní bydlení znemožnily nákup nového bytu či domku. Z tohoto důvodu rostou rychle ceny nájmů - v září rosly meziročně až o 30%,a vzhledem k současnému vývoji inflace (a tedy i sazeb ČNB a poklesu kupní síly obyvatelstva) mohou nájmy v dalších 12 měsících růst až o 25%. Nájemné je tak například v Praze nejvyšší od roku 2016, což je zajímavá informace pro všechny nové majitele “investičních” bytů. To totiž znamená, že procentní výnos z nemovitosti (vzhledem k její tržní ceně) je nyní výrazně nižší, než byl v roce 2016. Podle zdrojů z webu S-Reality je průměrné měsíční nájemné 365 Kč/m2, průměrná prodejní cena je 135.000 Kč/m2. Hrubý nájemní výnos (bez vkladů do fondu oprav) tedy činí 3,2%, což je zhruba polovina výnosů v roce 2016. I to ukazuje na určité přehřátí realitního trhu u nás.

 

Poslední tři kvartály byly pro většinu akciových trhů velmi negativní. Tři čtvrtletí po sobě klesaly jak americké tak i evropské akcie. Pražská burza klesá již šestý měsíc v řadě. V poslední době klesají i komodity nejen ropa, ale i zlato a stříbro.  U zlata je zajímavé to, že jeho cena sice klesla, ale objem realizovaných kontraktů (tedy těch, jejichž držitelé je na komoditní burze COMEX) směnili za fyzické zlato, dosáhl v září nového maxima - přes 1,3 milliard dolarů. To ukazuje na rostoucí apetit investorů po fyzickém aktivu

 

Autor: David Kunc | neděle 2.10.2022 22:44 | karma článku: 9,09 | přečteno: 104x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,13 | Přečteno: 86x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

Jsou již viditelné signály o zpomalení ameircké ekonomiky? Kam směřuje německá ekonomika, a jaký to má vliv na nás?

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,48 | Přečteno: 110x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26 | Přečteno: 95x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71 | Přečteno: 102x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické zprávy za 5. a 6. týden

americká ekonomika je stále velmi silná bez ohledu na vysoké úrokové sazby. Jak dopadne lednová inflace v USA? Jaké jsou geopolitické tlaky a co znamenají pro ekonomiku. Nezaměstnanost v ČR na 4 %

12.2.2024 v 7:35 | Karma: 6,58 | Přečteno: 99x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 8,03
  • Průměrná čtenost 116x
Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Seznam rubrik