Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ekonomické události u nás i ve světě v 48. týdnu

Americká centrální banka patrně zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb, bude jit následovat i ta evropská? Přejdeme z inflace do recese? Tomu a dalším tématům se věnuje následující článek

Nejdůležitější událostí končícího týdne bylo pro akciové trhy středeční vystoupení Jerome Powella, guvernéra americké centrální banky. Pan Powell připustil, že v prosinci pravděpodobně zpomalí americká centrální banka tempo zvyšování úrokových sazeb z 0,75% na 0,5%. Během středečního obchodování vystřelily akciové trhy po této zprávě téměř kolmo vzhůru (technologický index NASDAQ, nejcitlivější na výši úrokových sazeb, si během středy připsal téměř 5%). Indexům tento den stačil, aby za celý týden vykázaly růst, byť zbývající čtyři dny klesaly. Investoři ponechali bez povšimnutí to, že Jerome Powell uvedl, že sazby porostou sice pomaleji, ale patrně výše, než kolik byla zářijová prognóza (což by mělo být negativním signálem pro akciové investory).  Tato epizoda ukazuje, jak moc si akcioví investoři nedokáží připustit, že by akcie mohly dlouhodobě klesat, a chytají se jakéhokoliv pozitivního signálu. 

 

Průzkum filadelfského Fedu ukazuje, že podle analytiků (Survey of Professional Forecasters) bude ekonomika v USA za 12 měsíců v recesi s pravděpodobností téměř 45%. Jde o nejvíce očekávanou recesi v historii měření. 

To, že by ekonomika USA  mohla sklouznout do opravové recese, ukazují i tzv předstihové ukazatele (index nákupních manažerů PMI - jeho hodnota nižší než 50 znamená pokles ekonomické aktivity). Index PMI pro zpracovatelský sektor (výroba) v listopadu poklesl na 47,6 bodů. Stalo se tak poprvé od roku 2020, kdy index poklesl vlivem COVIDových uzávěrek. 

Na druhou stranu zůstává americký pracovní trh stále napjatý - tamní ekonomika vytvořila v listopadu 263.000 pracovních míst (očekávalo se 200.000), a registrovaná nezaměstnanost se stále drží na nízké hodnotě 3,7%. V říjnu rostly příjmy američanů meziměsíčně o 0,7%, což je výrazně více, než byl říjnový meziměsíční růst inflace (0,4%). Tyto údaje ukazují, že se amerika bude zbavovat inflace možná pomaleji, než jsou si investoři ochotni připustit.

 

České předstihové ukazatele jsou výrazně horší, než ty americké. Průmyslový PMI index klesl v listopadu na hodnotu 41,6 a česká výroba klesá již šestý měsíc po sobě.  Vynecháme-li COVIDové období (rok 2020), byl tento index níže jen na přelomu let 2008 a 2009. 

Přes tuto negativní zprávu rostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,7% (více, než trh čekal). Mezikvartálně se ekonomika propadla o 0,2% (méně než byla očekávání trhu). 

Naše domácnosti ve třetím čtvrtletí snížily meziročně svoji spotřebu o 5,9%, a o 3,2% v porovnání s druhým čtvrtletím (což citelně přispívá k zpomalení růstu ekonomiky). 

ČNB zveřejnila vybrané základní body své Zprávy o finanční stabilitě. Podle propočtů ČNB byly v polovině letošního roku ceny bytů v ČR zhruba o polovinu nadhodnocené v tom smyslu, že byly o cca 60 % vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácnosti, a o cca 40 % vyšší, než by odpovídalo požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti. 

Inflace začala zpomalovat v celé eurozóně. V listopadu zpomalila z říjnových 10,6% na rovných 10%, a to patrně i díky vládním opatřením proti energetické drahotě. Otázka je, co se stane, až tato opatření přestanou působit. Stejně jako ve Spojených státech, i v Evropě očekávají investoři, že evropská centrální banka zpomalí tempo zvyšování sazeb z 0,75% na 0.5%. 

Ekonomika zpomaluje i v Číně. Podle dat čínského statistického úřadu dosáhl předstihový ukazatel PMI pro výrobní sektor hodnoty 48 bodů, a ve službách dokonce pouze 46,7 bodů. Vše naznačuje, že čínská ekonomika poroste letos nejspíše tempem kolem 3%, což by byl nejhorší výsledek za několik posledních dekád. 

Na oslabující dolar a rostoucí obavy z recese reagují ceny zlata i stříbra, které v posledních týdnech rostly. Cena unce zlata se pohybuje nad 1.800 USD, a vše nasvědčuje tomu, že se cena zlata odrazila ode dna 1620 USD za unci z počátku listopadu. Cena stříbra (které představuje zajímavou “směsku” investičního a průmyslového kovu) se ze zářijových minim (17 USD za unic) vyšplhala nad 23 USD za unci na konci tohoto týdne. 

Investování do zlata podpořila ve svém výhledu i Bank of Amerika. Podle jejího výhledu se cena zlaté unce příští rok ustálí na 2.000 USD. Obdobně se banka dívá na amerických trh státních dluhopisů (které můžeme i my nakoupit na sekundárním trhu), které by měly růst již v prvním pololetí příštího roku. Vzhledem k tomu, že nakupovat akcie doporučuje banka z při indexu S&P500  3000 - 3300 USD (aktuální hodnota je přes 4000 USD), dá se z doporučení vyčíst, že analytici banky očekávají na akciích další propad. 

 

Autor: David Kunc | neděle 4.12.2022 21:12 | karma článku: 8,78 | přečteno: 106x
  • Další články autora

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma: 7,13 | Přečteno: 86x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 10. týdne

Jsou již viditelné signály o zpomalení ameircké ekonomiky? Kam směřuje německá ekonomika, a jaký to má vliv na nás?

10.3.2024 v 22:48 | Karma: 9,48 | Přečteno: 110x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma: 7,26 | Přečteno: 95x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže

18.2.2024 v 22:20 | Karma: 9,71 | Přečteno: 102x | Diskuse| Ekonomika

David Kunc

Ekonomické zprávy za 5. a 6. týden

americká ekonomika je stále velmi silná bez ohledu na vysoké úrokové sazby. Jak dopadne lednová inflace v USA? Jaké jsou geopolitické tlaky a co znamenají pro ekonomiku. Nezaměstnanost v ČR na 4 %

12.2.2024 v 7:35 | Karma: 6,58 | Přečteno: 99x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 8,03
  • Průměrná čtenost 116x
Vzdělání jsem získal na elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Po padesátce jsem si začal plnit svůj sen a ponořil se do světa peněz. Zastávám názor, že pochopení základních principů ekonomiky (proč musíme mít inflaci, komu inflace zlevňuje dluhy, co se děje při zvyšování úrokových sazeb...) musí být součástí základního vzdělání.

Seznam rubrik